-
Tel:+86-15996094444
-
E-mail:
Întrebați acum
+86-15996094444
Întrebați acum
Un suport de placare din oțel inoxidabil 1.4301 (AISI 304) și un suport de placare 1.4404 (AISI 316L) de dimensiuni identice diferă cu 2 până la 3 procente de molibden din greutate, iar această diferență mută numărul echivalent al rezistenței la pitting de la aproximativ 19 la aproximativ 25. 25 din unul care este perforat la anul opt.
Selecția materialului pentru feronerie de fixare arhitecturală este potrivirea documentată între calitatea aliajului, temperatură, masa de acoperire și detaliile de izolare galvanică pe de o parte și două fapte ale proiectului fixate înainte de primul desen de atelier, pe de altă parte: categoria de corozivitate atmosferică definită în ISO 9223 și clasa de viață de lucru definită în EN 1990.
Definiție: selecția materialului pentru feronerie de fixare arhitecturală este împerecherea urmăribilă între calitatea aliajului și temperatură, masa de acoperire și izolarea metalică diferită cu categoria de corozivitate ISO 9223 a instalației, verificată în conformitate cu clasa de viață de lucru în proiectare EN 1990.
Remediați aceste două intrări și restul specificației devine aritmetică. Omiteți-le și repararea devine un experiment de coroziune la scară largă finanțat de client.
În ISO 9223 categoriile C4 și C5, oțelul carbon nu pierde între 50 și 200 de micrometri din adâncimea suprafeței în primul său an de expunere, astfel încât modul de retragere al feroneriei de fixare arhitecturală este coroziunea atmosferică mai degrabă decât suprasarcina structurală.
Acesta nu este un argument împotriva designului mecanic. Designul ancorei conform EN 1992-4 și calificarea conform EAD 330232 au deja factori de siguranță de 2,0 sau mai mari pentru conurile de beton și modurile de defectare a oțelului. Marja care este de obicei subspecificată este cea de mediu.
Două secvențe acoperă majoritatea problemelor de câmp. În primul, o acoperire sacrificială este consumată local la o margine tăiată, o sudură sau o zgârietură de manipulare a locului, iar pierderea secțiunii începe într-o zonă de 20 de milimetri, în timp ce restul componentei este neatinsă. În al doilea, clorurile sparg pelicula pasivă a unei componente inoxidabile alese mai degrabă pentru aspectul său decât pentru PREN, iar pittingul începe la o îndoire formată la rece unde stresul rezidual atinge vârfurile.
Patru variabile decid cât durează o fixare arhitecturală: chimia aliajului exprimată ca PREN, masa acoperirii conform EN ISO 1461, compatibilitatea galvanică a perechii de metale asamblate și mișcarea termică diferențială pe care trebuie să o absoarbă îmbinarea. Fiecare poate fi scris într-o specificație ca număr.
Un PREN de 25 este podeaua practică pentru fixarea inoxului pe o rază de 10 kilometri de o coastă; 35 sau mai mare este podeaua din interiorul unei zone de stropire.
PREN = Cr 3,3 x Mo 16 x N, calculat din compoziția nominală, astfel încât valoarea poate fi verificată pe orice certificat de moară.
Urmează două consecințe. 1.4301 nu conține nicio adăugare deliberată de molibden, motiv pentru care funcționează acceptabil în atmosferele interioare C3 și slab în cele marine C5-M. Duplex 1.4462 atinge PREN 35 în timp ce oferă o rezistență de minim 0,2% de 450 megapascali față de aproximativ 190 megapascali pentru 1.4301 recoaptă, astfel încât mai puține console și mai ușoare suportă aceeași sarcină pe panou.
Zincarea la cald conform EN ISO 1461 stabilește o acoperire minimă pentru fiecare interval de grosime a oțelului, exprimată atât ca masă, cât și ca grosime locală.
Aritmetica din spatele acestor numere merită făcută o dată. ISO 9223 înregistrează pierderi de zinc în primul an de 0,7 până la 2,1 micrometri pe an în categoria C3 și 2,1 până la 4,2 în C4, astfel încât o acoperire prin imersie la cald de 85 micrometri suportă un interval de întreținere de 25 de ani în C4, în timp ce un strat galvanizat de 12 micrometri este epuizat în 3 până la 6 ani. Același tabel explică de ce galvanizarea nu este un răspuns C5-M: 4,2 până la 8,4 micrometri de pierdere anuală de zinc consumă chiar și o acoperire grea în 10 până la 20 de ani. Același compromis este examinat în această comparație a canale de ancorare turnate din HDG și oțel inoxidabil .
Canal de ancorare turnat galvanizat la cald Comparați opțiunile HDG și canale de ancorare din inox pentru fațade și placare, cu profile, date de încărcare și compromisuri de coroziune discutate în jurul acestuia. Vizualizare produs → Aluminiul și oțelul inoxidabil stau la o distanță de aproximativ 0,4 până la 0,6 volți în seria galvanică în apă de mare, iar într-o îmbinare umedă aluminiul devine anodul. Raportul de suprafață decide deteriorarea: un catod mare din inox care se confruntă cu un anod mic de aluminiu generează pierderi locale rapide, motiv pentru care un șurub M8 din inox care se află direct pe un suport din aluminiu este un detaliu care merită reproiectat.
Trei comenzi funcționează. Șaibe izolante din EPDM sau nailon sub elementele de fixare inoxidabile care poartă pe aluminiu, un strat de barieră sau un strat anodizat la interfață și drenaj care oprește îmbinarea reținerii apei.
Aluminiul se extinde la 23,1 micrometri pe metru per kelvin, 1,4404 oțel inoxidabil la 16,0 și oțel carbon la 12,0. O șină de placare din aluminiu de 3 metri pe o fațadă care se confruntă cu o variație de temperatură a suprafeței de 40 kelvin se mișcă, prin urmare, cu aproximativ 2,8 milimetri în raport cu structura. Găurile cu fante și clemele glisante absorb această mișcare; o conexiune rigidă complet cu șuruburi nu, iar sarcina migrează în panou sau substrat.
Pentru o durată de viață de 50 de ani, oțelul inoxidabil 1.4404 este gradul minim pentru atmosferele ISO 9223 C4 și C5-M, în timp ce oțelul carbon galvanizat la cald conform EN ISO 1461 acoperă C3 și C4 interioare.
| Material si finisaj | Specificație cheie | Categoria ISO 9223 | Utilizare tipică |
| Oțel carbon, zinc galvanizat | ISO 2081, 5 până la 12 micrometri de zinc | C1 la C2 | Fixări interioare uscate și cadru ascuns |
| Oțel carbon, galvanizat la cald | EN ISO 1461, 85 micrometri în medie la 6 milimetri și mai mult | C3 și C4 interioară | Canale de ancorare, lonjeroane și suporturi turnate departe de coastă |
| Aluminiu 6063-T6 | EN 755-2 extrudare, freza sau finisaj anodizat | C1 la C3 cu izolare | Suporturi de placare, șine fotovoltaice, suport panou |
| Oțel inoxidabil 1.4301 (AISI 304) | EN 10088, PREN aproximativ 19 | C3 și C4 interioară | Fixări de placare interioară și interioară |
| Oțel inoxidabil 1.4404 (AISI 316L) | EN 10088, PREN aproximativ 25 | C4 și C5-M | Fațade de coastă pe o rază de 10 kilometri, zone cu sare pentru dezghețare |
| Duplex 1.4462 (2205) | EN 10088, PREN aproximativ 35, rezistență la rezistență 450 megapascali | C5-M și CX | Zona de stropire, fixare de coastă în larg și cu sarcină mare |
Categoria CX, care acoperă tunelurile tratate cu săruri de dezghețare și zone de stropire în larg, împinge specificația la oțel inoxidabil 1.4529 la un PREN de aproximativ 44 sau la duplex 1.4462 unde încărcările justifică aliajul inferior.
Același sistem de fațadă la 15 kilometri în interior și la 300 de metri de mare necesită grade diferite de fixare, sisteme de acoperire și intervale de inspecție, chiar și atunci când sarcina vântului și greutatea panoului sunt identice.
Ceea ce nu se schimbă între cele două coloane este capacitatea mecanică. Suporturile suportă aceleași sarcini în ambele; se mișcă doar toleranța de coroziune și detaliul de izolare. Suporturile unghiulare L reglabile din oțel inoxidabil din 1.4404 sunt răspunsul standard pe partea de coastă, deoarece piciorul cu fante absoarbe toleranța și mișcarea termică fără a introduce un cuplu rigid.
Suport de placare cu unghi L reglabil din oțel inoxidabil Examinați intervalele de reglare a suportului 1.4404, cotele de sarcină și detaliile de izolare pentru fațadele ventilate unde coroziunea de coastă și toleranțele determină specificația. Vizualizare produs → Șase verificări, executate în ordine, stabilesc specificația materialului înainte ca o comandă de achiziție să fie ridicată.
Placarea cu piatră adaugă încă o decizie materială: ancorele de decupare din 1.4404 distribuie sarcina printr-un con cu cheie mecanică, mai degrabă decât printr-o prindere prin frecare, astfel încât placa de piatră și fixarea inoxidabilă sunt potrivite atât în ceea ce privește rezistența, cât și rezistența la clorură.
Dorp În ancorare sub decupare pentru placare cu piatră Vedeți cum ancorele 1.4404 folosesc geometria conică potrivită pentru a fixa panouri din piatră naturală, cu dimensiuni M6 și M8 și cifre de încărcare. Vizualizare produs → Jiangsu Aozheng Metal Products Co., Ltd. deține aceste grade pe canale de ancorare turnate, suporturi de placare, ancore sub decupare și canale de bară, din oțel inoxidabil 1.4301, 1.4404 și 1.4462 și din oțel carbon galvanizat la cald, ceea ce permite specificația materialului parcurgeți de la canalul încorporat până la suportul final al panoului.
EN 1990 plasează o durată de viață de 50 de ani în clasa de proiectare 4, iar fixarea feroneriei în cadrul acelei clase este concepută mai degrabă ca un element care nu poate fi înlocuit decât ca unul consumabil.
Cazul de cost rezultă din acces mai degrabă decât din prețul material. La un suport la 40 de metri în sus de o fațadă ventilată se ajunge cu același catarg sau echipă de acces pe frânghie care înlocuiește un panou, așa că o defecțiune la coroziune în anul 12 costă mult mai mult decât delta materialului între 1.4301 și 1.4404, care este concentrat în conținutul de molibden a câteva sute de kilograme de oțel inoxidabil. Durabilitatea este cumpărată o dată, în stadiul de specificare, și plătită fie atunci, fie la înălțime mai târziu.
Nu pentru pozițiile C5-M. 1.4301 poartă un PREN de aproximativ 19, deoarece nu are conținut intenționat de molibden, deci specificați 1.4404 la PREN 25 ca minim pe o rază de 10 kilometri de țărm și 1.4462 duplex la PREN 35 în zona de splash.
EN ISO 1461 necesită o medie de 85 micrometri cu un minim local de 70 micrometri pe oțel de 6 milimetri și mai gros, 70 și 55 micrometri între 3 și 6 milimetri și 55 și 45 micrometri între 1,5 și 3 milimetri. Specificați și masa de acoperire, deoarece 85 de micrometri corespund la aproximativ 610 grame pe metru pătrat.
Da, cu izolare. Cele două metale se află la o distanță de aproximativ 0,4 până la 0,6 volți în seria galvanică, iar acolo unde un catod mare inoxidabil se confruntă cu un mic anod de aluminiu, aluminiul se corodează rapid. O șaibă EPDM sau nailon între capul de fixare și aluminiu îndepărtează cuplul direct.
Da. Fixările din oțel și oțel inoxidabil sunt clasificate A1 conform EN 13501-1, în timp ce aluminiul 6063-T6 își pierde mai mult de jumătate din rezistența la temperatura camerei peste aproximativ 200 de grade Celsius. Prin urmare, sistemele de fațadă rezistente la foc specifică suporturi din oțel sau inoxidabil chiar și acolo unde aluminiul ar câștiga din greutate.
Contactaţi-ne